Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KKTC’DE MÜLK ALIMI
KKTC (Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti), hızla bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.
Bozulmamış doğası, görkemli tarihi, uzun sıcak yazları, kısa ılıman kışları ve insanlarının sıcaklığı ile Kıbrıs dokunulmamış cennet bir adadır. Küzey Kıbrısta emlak fiyatları benzer bölgelerle karşılaştırıldığı zaman oldukca düşük seviyede kaldığı görünmektedir ve bu nedenden yabancı gayrımenkul yatırımcılarınca uygun yatırım fırsat olarak değerlendirilmektedir.
Arazi veya mülk alımı için yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, Küzey Kıbrıs'ta dünyada herhangi bir başka ülkede sağlanan olanakların fazlasına sahip olacaklardır.
Arazi veya mülk satın alınırken değişik tiplerde ve mülklere sahip tapular vardır ayrıca yabancı ülke vatandaşlarının kişi başına düşen hakları ise 1 ev veya 5 dönüm arazi ile sınırlıdır ve ayrıca KKTC vatandaşı olmayan kişilerin Küzey Kıbrısta emlak satın alabilmeleri için KKTC Bakanlar Kurulu Emlak Alım İzni çıkartmaları gerekmektedir.

KKTC KOÇAN KEŞİTLERİ
a) Türk koçanı: 1974 öncesi Kıbrıs'lı Türk'e sahip tapulardır ve %100 güvendedir.
b) İngiliz ve başka yabancılara ait: İngiliz vatandaşı veya 1974 öncesi sahipli tapulardır, bu tapular uluslararası tanınan tapulardır.
c) Eşdeğer: 1974 öncesi Kıbrıs'lı Rum'a ait mülktür. Kıbrıs'lı Türk mülteci güneyde bıraktığı mal ve mülklerinin karşılığında hükümet tarafından terkedilmiş mülklere değer biçilerek aldığı tapulardır.
d) Tahsis koçanı: KKTC devleti tarafından askeri görevlerde gösterilmiş başarıya karşılık ödül olarak veya 1974 sonrası Türkiyeden gelen şahısların ülkeye gelip yerleşmeleri için verilmiş gayrımenkullerin koçanlarıdır. Davlet garantisi altındadır.
e) Hükümet Arazisi: kira kontratı metodu ile 49 yıllığına yatırımcıların kendi imkanları dahilinde yenileyip masraf yaparak kiralayabileceği terkedilmiş binalardır.

EMLAK VERGİ VE HARÇLARI
KKTC’de satışlar esnasında vergiler:

  • Stopaj
  • K.D.V.
  • Tapu Devir Harcı
  • Damga Pulu

Genelde stopaj ve KDV satıcı tarafından, damga pulu ve tapu devir harçları alıcı tarafından ödenir ama satış sözleşmelerinde varılan anlaşmaya göre tarafların hükümlüğü değişebilir. Vergiler satış sözleşmesinde saptanansatış bedeli veya tapu dairesinde yapılan değerlendirme üzerinden (hangisi yüksek ise) hesaplanır.

Stopaj
Satıcı kar amacı gütmeyen bireysel satıcı ise ilk satış da stopaj vergisi %0 olarak bir yıl içerisinde 2 veya üçüncü satış ise %3.5 stopaj ödenmektedir. Kar amacı güden profesyonel satıcı ise %6.5 öder. Stopaj vergi dairesine ödenir.

K.D.V.
Satıcı kar amacı gütmeyen bireysel satıcı ise K.D.V. ödenmez. Kar amacı güden profesyonel ise K.D.V. %5 olarak teslim tarihinde devirden önce vergi dairesine ödenir.

Tapu Devir Harcı
Genalde alıcı tarafından koçan devirden önce tapu dairesine ödenir. Tapu harcı %6 olup bir kereye mahsus muafiyet hakkı kulanıldığında %3 ödenir.

Damga Pullu
Satış sözleşmesini iki taraf imzalandıktan sonra 21 gün icerisinde vergi dairesine %0.5 pul ücreti ödenip sözleşme Tapu Dairesinde kayıtlanır ve alıcının mülkiyet hakkı hukuki açıdan da yasallık kazanır.